TT – Three Tricks – Skracające Czas Pracy w Terminalu

#1 Wyszukiwanie komend wcześniej używanych

Możesz łatwo wyszukiwać i używać poleceń, z których korzystałeś w przeszłości. Wyobraź sobie sytuację, w której użyłeś długiej komendy kilka minut / godzin temu i musisz jej użyć ponownie. Problem polega na tym, że nie pamiętasz już dokładnego polecenia. Wsteczne wyszukiwanie jest tutaj twoim wybawcą. Możesz wyszukać polecenie w historii.Wystarczy użyć klawiszy ctrl + r, aby zainicjować wyszukiwanie wsteczne i wpisać część polecenia. Wyświetli historię i wyświetli polecenia pasujące do wyszukiwanego hasła.

ctrl+r search_term

Domyślnie pokazuje tylko jeden wynik. Aby zobaczyć więcej wyników pasujących do wyszukiwanego hasła, będziesz musiał wielokrotnie użyć (wcisnąć kombinację klawiszy) Ctrl + r. Aby wyjść z wyszukiwania wstecznego, użyj Ctrl + C.

#2 Proste dwa skróty klawiszowe do skakania

Przypuśćmy, że piszesz długą komendę i w połowie zdajesz sobie sprawę, że na początku musisz coś zmienić. Aby przejść na początek linii, używasz kilku naciśnięć klawiszy strzałek w lewo, oraz w prawo by powrócić na koniec linii.

Można użyć oczywiście klawiszy HOME by wrócić na początek, oraz END by skoczyć na koniec linii, ale możesz też użyć Ctrl+A oraz Ctrl+E.

 

#3 Używanie elementu z poprzedniego polecenia za pomocą !$

Użycie elementu z poprzedniego polecenia jest przydatne w wielu sytuacjach. Przykładowo musisz utworzyć katalog, a następnie przejść do nowo utworzonego katalogu, wtedy możemy użyć !$.

 

Szybszą metodą jest użycie skrótu Alt+. (kropka).

1 komentarz do wpisu “TT – Three Tricks – Skracające Czas Pracy w Terminalu”

Dodaj komentarz

Ta strona jest napędzana
przez tuxblog.pl